BMI

BMI (ang. Body Mass Index) to współczynnik masy ciała, który obliczamy dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Kalkulator BMI został opracowany na podstawie danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

BMI służy głównie do oceniania ryzyka wystąpienia groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób ma swoje źródło w otyłości i właśnie dlatego kalkulator BMI to tak ważne narzędzie, które pozwala w łatwy sposób obliczyć swój wskaźnik masy ciała. Pamiętaj, że im wyższy współczynnik BMI, tym większe ryzyko zapadnięcia na rozmaite schorzenia.

Warto dodać, że pomiar BMI nie będzie do końca wiarygodny u ciężarnych, u osób uprawiających sport i u tych, które wciąż rosną.

BMI poniżej 18,5 - niedowaga
Niedowaga jest wbrew pozorom bardzo niebezpieczna. Może ona prowadzić do wszelakich zaburzeń funkcjonowania organizmu (np. pracy serca), zaburzeń hormonalnych, wystąpienia poronień u kobiet w ciąży, przewlekłego niedoboru witamin i składników mineralnych, co często wywołuje nieodwracalne zmiany w organizmie. Przyczynami najczęściej są nadmierne odchudzanie, anoreksja, bulimia lub często też nowotwór. Objawami, prócz wychudzenia najczęściej są ospałość, zmniejszona odporność, zła kondycja włosów i paznokci. Przy niedowadze niekiedy występuje anemia, osłabienie kości, osteoporoza.

BMI 18,5-25 - prawidłowa waga
Świadczy o prawidłowej masie ciała. Oznacza to, że nie ma potrzeby zmiany stylu życia, czy odżywiania się.

BMI 25-30 - nadwaga
Osoby, które uzyskały ten wynik nie muszą się jeszcze zanadto martwić, lecz powinny to potraktować jako sygnał ostrzegawczy, który sugeruje zmianę stylu życia, ograniczenie cukrów i tłuszczy.

BMI 30-35 - otyłość I stopnia
Wynik ten mówi o zwiększonym ryzyku wystąpienia chorób typowych dla otyłości.

BMI 35-40 - otyłość II stopnia
W przedziale tym znacząco wzrasta ryzyko wystąpienia chorób związanych z otyłością.

BMI powyżej 40 - otyłość III stopnia
Osoby, które uzyskały ten wynik powinny jak najszybciej udać się do lekarza. W tym przedziale występuje bardzo duże zagrożenie życia. Taką otyłość leczy się specjalnie dobranymi ćwiczeniami, dietą i lekami. W przypadkach, kiedy to nie wystarczy - potrzebna jest operacja chirurgiczna.